Tisková zpráva

Výzva českých a slovenských sinologů k uzavření převýchovných táborů pro Ujgury a další menšiny a k dodržování lidských práv v Čínské lidové republice

Při příležitosti dnešního 70. výročí podepsání Všeobecné deklarace lidských práv byla zveřejněna „Výzva k uzavření převýchovných táborů pro Ujgury a další menšiny a k dodržování mezinárodně uznávaných lidských práv v Čínské lidové republice“. Text výzvy připravila skupina českých a slovenských sinologů a celkem ji svým podpisem podpořilo 115 představitelů akademické sféry, veřejného života, nevládních organizací a think tanků z České republiky a Slovenské republiky.

Signatáři vyjadřují znepokojení narůstající represí Ujgurů a dalších menšin a rostoucím autoritářským směřováním ČLR. Upozorňují i na pokusy čínského režimu předefinovat koncept univerzálních lidských práv a prosazovat takovéto chápání na mezinárodních fórech. Politika čínského režimu vede k rostoucímu omezování práv národnostních a náboženských menšin, občanské společnosti, akademické a umělecké obce, médií a dalších společenských skupin. Pro účely kontroly společnosti a omezování lidských práv je zneužíván technologický pokrok a dále se posiluje autoritářský charakter politického systému ČLR. Signatáři považují za politováníhodné, že se Čína vzdaluje univerzálním hodnotám Všeobecné deklarace lidských práv a Mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Signatáři této výzvy upozorňují i na to, že ČLR stále asertivnějšími metodami prosazuje svoje nároky ve sporných pohraničních oblastech i vůči Tchaj-wanu, podporuje jiné nedemokratické státy a snaží se oslabit politické systémy i společnosti demokratických zemí, což představuje ohrožení liberálních hodnot v mezinárodních vztazích a bezpečnostní hrozbu i pro Českou republiku a Slovenskou republiku.

Signatáři vyzývají oficiální představitele ČLR k propuštění všech osob zadržovaných v politických převýchovných táborech a k uzavření těchto převýchovných táborů, k ukončení represivní politiky v Sin-ťiangu, Tibetu a v jiných menšinových oblastech a k dodržování politických, náboženských a kulturních práv občanů ČLR všech národností. Zároveň žádají státní orgány České republiky a Slovenské republiky, aby se aktivně zasazovaly o dodržování lidských práv v Sin-ťiangu a celé ČLR, v OSN a v dalších mezinárodních organizacích prosazovaly univerzálnost lidských práv, a aby se zasadily o neodkladné uzavření politických převýchovných táborů v Sin-ťiangu a ukončení všech dalších podob represe Ujgurů, Tibeťanů a ostatních občanů ČLR.

                                                                                  V Praze a Bratislavě 10. prosince 2018

PDF

Advertisement

1 komentář: „Tisková zpráva

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s