Tlačová správa

VÝZVA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH SINOLÓGOV k zatvoreniu prevýchovných táborov pre Ujgurov a další menšiny a k dodržiavaniu ľudských práv v Čínskej ľudovej republike

 

Pri príležitosti dnešného 70. výročia podpísania Všeobecnej deklarácie ľudských práv bola zverejnená „Výzva k zatvoreniu prevýchovných táborov pre Ujgurov a ďalšie menšiny a k dodržiavaniu medzinárodne uznávaných ľudských práv v Čínskej ľudovej republike“. Text výzvy pripravila skupina českých a slovenských sinológov a podpísalo ju celkom 115 predstaviteľov akademickej sféry, verejného života, mimovládnych organizácií a think tankov z Českej republiky a Slovenskej republiky.

Signatári vyjadrujú znepokojenie nad narastajúcou represiou Ujgurov a posilňovaním autoritárskeho smerovania ČĽR a upozorňujú na pokusy čínskeho režimu predefinovať koncept univerzálnych ľudských práv a presadzovať takéto chápanie na medzinárodných fórach. Politika čínskeho režimu vedie k rastúcemu obmedzovaniu práv národnostných a náboženských menšín, občianskej spoločnosti, akademickej a umeleckej obce, médií a ďalších spoločenských skupín. Pre účely kontroly spoločnosti a obmedzovania ľudských práv je zneužívaný technologický pokrok a ďalej sa posilňuje autoritársky charakter politického systému ČĽR. Signatári považujú za poľutovaniahodné, že sa Čína vzďaľuje univerzálnym hodnotám Všeobecnej deklarácie ľudských práv aj Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. Signatári tejto výzvy upozorňujú aj na to, že ČĽR stále asertívnejšími metódami presadzuje svoje nároky v sporných pohraničných oblastiach a voči Taiwanu, podporuje iné nedemokratické štáty a usiluje sa oslabiť politické systémy i spoločnosti demokratických štátov, čo predstavuje ohrozenie liberálnych hodnôt v medzinárodných vzťahoch a bezpečnostnú hrozbu aj pre Slovenskú republiku a Českú republiku.

Signatári vyzývajú oficiálnych predstaviteľov ČĽR k prepusteniu všetkých osôb zadržiavaných v politických prevýchovných táboroch a zatvoreniu týchto prevýchovných táborov, k ukončeniu represívnej politiky v Sin-ťiangu, Tibete a v iných menšinových oblastiach a k dodržiavaniu politických, náboženských a kultúrnych práv občanov ČĽR všetkých národností. Zároveň sa obracajú na štátne orgány Českej republiky a Slovenskej republiky, aby sa aktívne zasadzovali za dodržiavanie ľudských práv v Sin-ťiangu a v celej Číne, v OSN a v ďalších medzinárodných organizáciách presadzovali univerzálnosť ľudských práv a aby sa zasadili o neodkladné uzavretie politických prevýchovných táborov v Sin-ťiangu a ukončenie všetkých ďalších podôb represie Ujgurov, Tibeťanov a ostatných občanov ČĽR.

                                                                              V Bratislave a Prahe, 10. decembra 2018

PDF.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s